Krátkodobá rezerva

Jinak řečeno - dostupná rezerva, která představuje stav finančních prostředků, které máte ihned k dispozici.

Mám krátkodobou rezervu?

Znamená to mít někde uloženy minimálně dva měsíční příjmy rodiny. Vyděláváte-li 30 000 Kč, Vaše rezerva by měla činit min 60 000 Kč. Tato rezerva Vám pokryje krátký výkyv v příjmu, vyšší měsíční výdaje (např. začátek školy, kroužky, výměnu pneumatik či jiné drobné opravy v domácnosti).

Kde ji mám mít uloženou?

Klienti mají vesměs tuto rezervu uloženu na běžném účtu. Standardní poučky pro krátkodobý horizont doporučují spořící účty, fondy peněžních trhů a konzervativní dluhopisové fondy /fondy, které převážně investují do českých státních dluhopisů/.

Jak ji mám vytvořit?

Někteří dokážou hospodařit tak, že měsíčně jim na účtu i něco zůstane :-), ve většině však jde o tzv. průtok financí (to, co přijde se pošle na různé platby, utratí se za jídlo, oblečení a jiné potřeby rodiny). Bohužel se často stává, že výdaje nebo nároky členů domácnosti převyšují příjmy. V tuto chvíli místo toho, aby se řešila rezerva (spořilo se), tak se splácí dluhy. V případě, že taková situace se měsíčně opakuje, je třeba toto okamžitě řešit – hledat úspory, stanovit si nejnutnější výdaje, aktivně splácet půjčky. Neřešením se můžete dostat do tzv. krysího kolečka, kdy další půjčkou splácíte původní úvěr, nacházíte se v tzv. dluhové pasti.

 

Máte vytvořenou rezervu, ale nejste si jisti, zda-li využíváte dostupných produktů určených pro krátkodobý horizont?

Nebo nevíte, jak nastavit tok financí, abyste začali krátkodobou rezervu začali vytvářet?

Neváhejte a kontaktujte nás.