Koronavirus a jeho vliv na finanční trhy

Aktuální vývoj okolo koronaviru se promítá do vývoje kapitálových trhů. Jak se v této situaci mají zachovat investoři?

Řada z vás nám volá (a to je dobře), má strach, všem se honí myšlenky, zda nemají všechno prodat, přestat pravidelně investovat a vrátit se, až začne trh růst…

Tak jsme to sepsala a přináším souhrn informací napříč trhy, snad vám tyto informace pomohou rozhodnout se, co dál.o

Zlato

Cena zlata je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vyšší o 18 %. Za posledních 9 měsíců posílila dokonce o 25 %. V současné době velcí investoři kryjí své ztráty na akciích právě zisky ze zlata. Proto také sledujeme korekci ceny zlata. Stejná situace byla i v roce 2008 těsně po vypuknutí finanční krize, kdy se propadly všechny trhy. Následně však akcie i ceny nemovitostí klesaly ještě níž, ale zlato začalo rychle posilovat, až dosáhlo v roce 2011 své rekordní hodnoty. Od začátku krize se tak jeho cena zvedla dvaapůlkrát. Většina z vás, našich klientů, posílá pravidelné vklady do Zlatého spoření. V době poklesu nakupujete více zlata, naopak v době, kdy se zlato vyhouplo, jste nakupovali méně. Pravidelné vklady se průměrují, tudíž na křivce tento zhup moc nepoznáte.

Ve finanční krizi dochází k velkým přesunům peněz z rizikových aktiv do bezpečí. V tuto dobu investoři vyhledávají bezpečné přístavy, které jejich investice ochrání a zároveň nabízí potenciál vysokých výnosů, Vlajkovou lodí bezpečných přístavů je investiční zlato. Analytici prestižní investiční banky Goldman Sachs očekávají, že cena zlata na burce brzy přesáhne hranici 1 800 USD za trojskou unci a v dalších měsících překoná 2 000 USD.

Analytici prestižní investiční banky Goldman Sachs očekávají, že cena zlata na burce brzy přesáhne hranici 1 800 USD za trojskou unci a v dalších měsících překoná 2 000 USD.

Akciové a dluhopisové trhy

Americké akcie se po 11 letech dostaly do medvědího trhu, který je definován jako více než 20% pokles od tržního vrcholu. Na vině je samozřejmě masivní šíření epidemie koronaviru. Naštěstí to vypadá alespoň v Číně tak, že zde již máme kulminaci nově nakažených za sebou. Evropa však stále bojuje. Musíme přijmout fakt, že vysoká kolísavost tady ještě nějakou dobu bude. A to globálně.

Největší propad zaznamenala ropa, jde o největší propad od doby války v Perském zálivu (1991). Důvodem byla roztržka mezi členy OPEC (Organizační země vyvážející ropu)  a Ruska. Následně Saudská Arábie oznámila, že sníží cenu a zvýší těžbu. Cena ropy se za jeden měsíc pohnula z 60 USD/barel na 35 USD/barel.

Dluhopisové fondy, jak globální, tak korporátní, nejsou bohužel také ušetřeny. Evidujeme propad kolem 9 %. Podobně jako teď na tom byly americké státní dluhopisy v době šíření onemocnění SARS či virů prasečí či ptačí chřipky. Tehdy se situace na dluhopisových trzích vrátila do normálu za tři až čtyři týdny.

Ti, co nakupují pravidelně, nakupují stále levněji, a až začne růst, začnou brzy vydělávat. Pro skutečně odvážné investory platí toto: v medvědím trhu se zdvojnásobuje  částka pravidelného investování. Levnějších akcií tak nakoupíte dvakrát tolik a Vaše portfolio se k zisku vrátí mnohem dříve. V každém případě je nasnadě nepanikařit, držet nervy a emoce na uzdě, a nezačít bezhlavě prodávat zrovna ve chvíli, kdy je úroveň tržního strachu nejvyšší. Je třeba držet investiční horizont, svůj investiční cíl.

Co se týče prognóz, v tuto chvíli žádné neexistují. Situace se mění ze dne na den (viz nařízení v ČR) a je značně nepřehledná. Do toho navíc zasahují média, která moc klidu nepřinášejí. Těžko říci, kdy se trhy zhoupnou, odrazí se ode dna. Jednou to ale přijde.

Jen pro zajímavost uvádím, že za poslední dekádu proběhlo ve světě 12 epidemií a žádná z nich netrvala déle než půl roku. Pro dlouhodobého investora paradoxně tato situace není důležitá, pokles nyní můžeme definovat jako vlnu, za nějakou dobu to v dlouhodobém horizontu bude jen vlnka :-).

Možná jsou mezi vámi takoví, kteří zažili propad – 40 % v letech 2000-2003, nebo propad – 50 % v letech 2007-2009. A na propad v prosinci 2018 – 20 % si už možná ani nevzpomenete… Investoři, kteří přežili krizi, ví, jaký to má budoucí pozitivní vliv na jejich portfolio. Jak to vypadalo při největších celosvětových krizích během 10 let vývoje, se můžete podívat ZDE.

Nemovitostní fondy

Vládou vyhlášený krizový stav a následná řada mimořádných opatření přináší zásah do fungování prakticky všech oblastí lidské činnosti, včetně nájemníků obchodních center a retailových parků. Dopad těchto opatření je na portfolio dle nemovitostních fondů velmi omezený, neočekává se dramatický propad na jeho výnosnost. Nemovitosti fondů jsou obsazeny spolehlivými nájemníky, kterými jsou vesměs významné mezinárodní firmy a řetězce s mnohaletými nájemními kontrakty. Od nemovitostních fondů máme zprávy, že není třeba se obávat.

K dispozici máme vyjádření společnosti DRFG, fond Czech Fund  zde.

Korporátní dluhopisy

Někteří naši klienti mají ve vlastnictví korporátní dluhopisy od C2H a DRFG. Od jednotlivých společností máme vyjádření, které najdete zde. I této oblasti platí to samé jako u nemovitostních fondů.

Co k tomu dodat?

Většina z vás má své portfolio rozložené, tzv. diverzifikované. Někde může být propad a můžete to vzít jako nákupní signál, kdy začít s akciovými trhy, jinde se výnosová křivka drží vzrůstově.

V každém případě si přejme v této turbulentní době hlavně zdraví a opravdu pevné nervy. Trhy to doženou, to jsem si jista. Z pohledu investic a finančních trhů se skutečně neděje nic, co se ještě v minulosti nestalo a s čím si trhy dříve nebo později nedokáží poradit. Za to tato situace je pro nás nová spíše z hlediska omezení, nástupu nového stylu života (bez přátel, bez sportovních aktivit, bez sdružování…), a toto si myslím může přivodit daleko větší důsledky na náš budoucí život. Ztráta zdraví může mít následky dlouhodobé…

Proto: zachovávejme klid, dělejme to, na co jsme neměli před tím čas a hledejme spíše krásy života než důsledky koronaviru, který se jednou přežene a bude zase dobře.

Gabriela Zeisberger

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *