Když je rady třeba, aneb Proč mít pojištění právní ochrany

Pojištění právní ochrany Vám přinese do života jistotu. Ušetříte nejen čas, ale i nervy při vyřizování jakékoliv nepříjemné záležitosti. Již se nemusíte  ptát sousedů, kamarádů, kolegů v práci, jak by to řešili nebo nemají-li s tím nějakou zkušenost. Nemusíte pak všechny sesbírané informace vyhodnocovat, dále zjišťovat, jak to vlastně je…

Pokud máte pojištění právní ochrany, nemusíte studovat Občanský zákoník, který má 3 081 paragrafů… Máte svého právníka, na kterého se můžete kdykoliv obrátit.

Pokud máte pojištění právní ochrany  nechodíte na policejní výslechy, na soudní jednání sám. Vlastně v mnoha případech tam nechodíte vůbec. Chodí tam Váš právník. Ten Vás zastupuje při všech jednáních a soudních přelíčeních v trestním, přestupkovém, disciplinárním, kárném a jiném správním řízení.

Pokud máte pojištění právní ochrany, tak veškeré přestupky, dopravní nehody řešíte s právní ochranou ihned na místě, nejlépe tak, že telefon předáte dané osobě, třeba i příslušníku policie, a Váš právník to vše okamžitě vyřídí. Vám řekne, co máte dělat.

Musím říci, že toto pojištění má opravdu smysl. Zde pojišťovna nehledá, jak nezaplatit pojistné plnění jak se někdy stává. Neztratíte bonusy, když pojišťovna zaplatí škodu z pojistky povinného ručení nebo havarijního pojištění. U tohoto pojištění jde o to, aby klient pojištění využil, použil. Nemyslím tím, že máte udělat dopravní přestupek, abyste využil právní ochranu. Myslím tím využití zejména právních rad u reklamací, před podpisem jakékoli smlouvy (můžete si nechat smlouvu i zkontrolovat či nechat připravit vzor), při sporu, kdy Vy vystupujete jako odběratel – oprava vozidla, špatné vyúčtování energií,  hotel či služby neodpovídají tomu, co jste si v cestovce objednali… Nebo říct si o radu při sporu se sousedy (např. když Vás vytopí a nechce Vám škodu zaplatit), pronajímateli (neoprávněná výpověď z nájmu, vrácení kauce, spor s pronajímatelem ohledně oprav), se zaměstnavatelem (stane-li se Vám například pracovní úraz nebo po Vás zaměstnavatel chce náhradu škody, kterou jste dle něj způsobil)… Každý den se může stát něco, co vyžaduje Vaše rozhodnutí nebo vědomosti zákona či zákoníku. Pravda, v mnohých situacích o nic nejde. Když Vám neuznají reklamaci, tak se z toho asi nezhroutíte. Ale může Vás to naštvat. Pak můžete strávit mnoho času tím, že začnete zjišťovat, jestli na to měl daný obchod právo Vám reklamaci neuznat. A toho všeho se můžete vyvarovat.

Tyto řádky Vám píši ze své praxe. Osobně pojištění právní ochrany mám přes pojišťovnu D.A.S. Možná víte, že se dá pojištění právní ochrany „koupit“ i v životním pojištění (této možnosti jsem nevyužila, jelikož v životkách je toto pojištění jen jako doplňkové a služby jsou dosti okleštěné). Zpět tedy k tomu, jak a kdy jsem toto pojištění využila:

  • koupila jsem si rifle, které stály 1500 korun. Bohužel po pár nošení praskly u kapsy. Když jsem je chtěla reklamovat, zjistila jsem, že nemám paragon. Vždycky všechny schovávám, zrovna tento se mi někde zatoulal. Napsala jsem právníkovi, jestli mám nějakou šanci tyto rifle vyreklamovat – patnáct stovek vyhodit oknem se mi zdálo škoda. Dostala jsem právní radu na jedničku. Na celé stránce mi právník popsal, na co mám nárok, o co mohu požádat a jak svým přístupem mohu docílit uznání reklamace. V obchodě vše dopadlo skvěle. Reklamaci mi uznali a já jsem přesvědčena, že by to takhle nedopadlo bez této právní pomůcky.
  • šla jsem reklamovat toustovač. Tady jsem nevyužila právní radu předem, stačilo mít kartu D.A.S. v ruce a do 5 minut jsem měla nový toustovač v  ruce. Možná by to takto dopadlo i bez karty, ale možná také ne.
  • při vyjíždění z parkovacího místa u domu, kde bydlím, jsem nabourala zaparkovaný vůz. Celkem jsem spěchala, tak jsem si říkala, že nechám vizitku za stěračem a až se vrátím, tak to vyřídím. Ale raději jsem volala na právní ochranu. Vysvětlili mi, proč musím zůstat na místě (říkáte si, že je to snad jasné, že nesmíte ujet z místa činu…. :-), ale když je člověk v časové tísni, tak kolikrát jasné věci úplně jasně nevidí…), co udělat před tím, než zavolám policii. Když přijeli policisté, znovu jsem zavolala na linku právní ochrany, přes telefon s nimi vše vyřídili a mě poučili, co podepsat a co si zkontrolovat. Mohu Vám s čistým svědomím říci, že i když to byla v podstatě banalita, moc mi to pomohlo. Odjížděla jsem se zpožděním, ale bez stresu a v klidu.
  • když jsem se stěhovala z nájemnického bytu, bytná mi nechtěla vrátit kauci při předávce, jelikož jsem nevymalovala byt. Argumentovala jsem jí, že toto není ve smlouvě, ona zas argumentovala, že to je samozřejmé. Spor vyřešil právník. My jsme se rozcházely ve smíru, bez naštvaných pohledů, což bylo pro mne důležité.

Za mě tento slogan: PRÁVNÍ OCHRANA CHRÁNÍ VÁS, VAŠI RODINU, VAŠE PENÍZE, VAŠE ZÁJMY, VAŠE NERVY :-).

Gabriela Zeisberger

PS. A máte-li strach, že toto pojištění nezaplatíte, že je pro Vás příliš drahé, tak vězte, že není. Pro celou rodinu (dospělí, děti) to vyjde na 750 korun měsíčně, pro pár 600 korun. A senioři mají zvláštní slevy :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *