Jsem investor. A co dál?

Investiční společnost se nyní dělí na dvě skupiny:

První skupinaovládána strachem – investoři, kteří se v současné době velmi obávají toho, že o své peníze přijdou. Řeší, jestli vybrat to, co mají na účtech, nebo zda-li přestat pravidelně posílat částky, které si v investičním plánu stanovili… Vede je stres. Příčinou může být to, že nemají dostatek rezerv na běžném či spořícím účtu, v době koronavirové krize se dostávají do strachu, že přijdou o práci, že nebudou mít z čeho zaplatit své závazky. Další příčinou může být i to, že pokles investic ještě nezažili, nedotýkala se jich ani krize v roce 2000 (internetová bublina) a ani v roce 2008 (nemovitostní krize).

Druhá skupinavedena růstem – investoři, kteří se rozhlížejí, co nakoupit, kde investovat. Hledají příležitosti, na kterých chtějí v budoucnu profitovat. Většinou se jedná o skupinu investorů, kteří mají dostatečnou rezervu nejen na přečkání krize, ale i na další možné investice, jsou to ti,  kteří výkyvy znají a již je zažili v již zmiňovaných obdobích, ví, jaké jsou pozitivní dopady na jejich portfolio v budoucnu.

Z mnoha webinářů, diskusí o vývoji na kapitálových trzích, článků přinášíme výstup:

Řada investorů z první skupiny se řadí ke konzervativním investorům, má své finance uloženy v nemovitostních fondech. Většina fondů by měla krizi zvládnout bez větších ztrát, neboť mají relativně konzervativně oceněné portfolio nemovitostí a stabilní výnosy z pronájmu. Většina nemovitostních fondů tedy nynější ekonomický šok nijak zvlášť nepocítí a budou nadále generovat stabilní výnosy, i když zřejmě v roce 2020 budou nižší než v předchozích letech.

Dluhopisové fondy zaznamenávají také mírný pokles. Píši mírný, neboť ve srovnání s akciovými fondy se jedná o pokles cca 4 % (u akciových trhů v současné době – 18 %). Koronavirus zachvátil celý svět, nenadále, investoři byli překvapeni a pod tlakem se chtěli zbavit svých investic, potřebovali hotovostní peníze na záchranu jiného svého podnikání nebo na podvázání akcií. A tak převaha prodávajících na trhu dočasně způsobila pokles tržních cen dluhopisů a růst úrokových výnosů. Pokles cen se promítl i do hodnoty dluhopisových fondů. Většina dluhopisových fondů tak vykázala pokles hodnoty podílových listů, ale pořád se jedná o drobný a krátkodobý pokles. Dle investičních specialistů během pár týdnů až měsíců se hodnota vrátí zpět.

Akciové fondy zaznamenaly propad, o tom není pochyb. Je všeobecně známo, že v době propadu je výběr finančních prostředků ten nejhorší počin.

Co a jak tedy dál?

Investoři z první skupiny – držte se svého  investičního plánu, pokud vám to situace dovoluje, své úspory nevybírejte, v pravidelných vkladech pokračujte. Pokud Vám to situace nedovoluje, peníze potřebujete, obraťte se na svého poradce, probere s Vámi cestu, která pro Vás bude nejšetrnější co se týče ztrát.

Investoři z druhé skupiny – je řada investic, které stojí za úvahu:

Naprosto lhostejné k nynější krizi je oblast energetická – fotovoltaické a jiné obnovitelné zdroje energií. Jedná se o stabilní byznys, který není ovlivněn hospodářskými cykly a vývojem na kapitálových trzích. Elektřina bude stále potřeba. A když se vyrábí tzv. „čistá“ energie, která se vyrábí zpracováním odpadu, který jinak hyzdí krajinu, tak má z takové investice člověk i lepší pocit.

V současné době máme v nabídce dluhopisy společnosti EFG, která se specializuje na koupi zemědělských bioplynových stanic a které následně předělává na odpadové BPS, a následně je provozují. Pokud tuto společnost chcete podpořit, můžete koupit např. dluhopisy se splatností 15.8.2024, s úrokem 6,25 % p.a., kupón vyplácen kvartálně.

Další oblastí je investice do skupiny Thomas Lloyd, participuje na výstavbě infrastruktur v Asii výstavbě a provozu elektráren na Filipínách a Indii. Pro investory se otvírá nabídka pěti strategií, s cílenými výnosy od 2 % – 12 % p.a. Výše renty záleží na době, po kterou finanční prostředky této skupině svěříte. Více informací o Thomas Lloyd najdete zde.

V nabídce již dlouhodobě máme oblíbené dluhopisy módní skupiny C2H. Nyní tento módní holding přišel s investiční nabídkou, která se hned tak nebude opakovat. Firma v současné době jedná o převzetí dvou módních firem, které by holdingu přinesly dvounásobné obraty, navíc v době krize se naskýtají tyto firmy za velmi výhodné ceny. A jelikož potřebují na tuto investici vyšší hotovost, do své nabídky zahrnuli Zápůjčky s vlastní směnkou jediného akcionáře p. Mičky. Máte-li 500 000 Kč a více, získáte úrok od 6 % a k tomu směnku. Úrok je závislý od doby splatnosti (1 – 3 roky) a výši investice. Můžete získat až 9 % p.a.!

Překvapivě i fond JTMoney zaznamenal pohyb směrem dolů, i když v krizi 12/2018 patřil mezi jediné fondy tohoto typu, které do mínusové křivky nespadl. JTBanka v době krize byla schopna nakoupit dluhopisy se slevou. Zajímavé ceny byly hlavně na amerických trzích. Sama banka se o fondu JTMoney mluví jako o fondu se zajímavým výnosovým potencionálem. Výnos si můžete sami spočítat. Nyní je výnos do splatnosti u tohoto fondu 5,7 %, od toho odečtěte nákladovost fondu 1,2 % a máte očekávaný výnos – tento je vyšší než předpokládaný v době před koronavirem. Doba do splatosti dluhopisu je 2,4 roku.

V neposlední řadě je vhodná doba na nákup akciových fondů. V červených číslech jsou jak akcie americké tak evropské. Odborníci tvrdí, že ten, který nyní investuje do akcií, tak na svém počinu vydělá za 3 – 5 let (což na akciový trh je velmi krátká doba…). Těžko říci, který fond je ten TOP. Doporučují se globální trhy, diverzifikace (rozdělení) mezi americké a evropské fondy  Generali Investments např. doporučuje svou vlajkovou loď Fond globálních značek. Naopak na pozoru by se investoři měli mít před komoditními fondy (ropa, zlato), jelikož vývoj zde je spekulativní a je závislý na velkých hráčích na trhu. A lidský faktor je nevyzpytatelný. Rizikovější jsou fondy Emerging markets – fondy zaměřující se na akciové investice ze tří regionů rozvíjejících se trhů – z Latinské Ameriky, rozvíjející se Asie a regionu EMEA (rozvíjející se Evropa, Blízký Východ a Afrika).

A co závěrem?

Věřme, že krizové opatření a nouzový stav brzo skončí, a ekonomika se vrátí do svých kolejí. Jasné je, že s  každým dalším opatřením proti šíření nákazy koronavirem a jejich prodloužením ulehčujeme zdravotnickému systému a zachraňujeme lidské životy za cenu stupňování negativního dopadu na světovou ekonomiku a finanční trhy. Tak to prostě je. Ale blýská se na lepší časy. Už se mluví o povzbudivém vývoji a pozvolném poklesu počtu případů a úmrtí ve většině zemí.

Držme si palce.

Gabriela Zeisberger

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *